23.11.2024
Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová, Česká Třebová
Až do této doby jste pravděpodobně pracovali spíše než na klasickou pracovní smlouvu na dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. Nyní, po skončení vašeho studia, již ale nastal čas, najít si stálou práci (nejlépe přímo ve vašem oboru) a začít budovat svou „profesní kariéru“.
Jak sami určitě víte, jednou ze základních povinností každého pracujícího je platit daně. To se tedy bude týkat i vás. Během roku tak budete ze své hrubé mzdy odvádět tzv. zálohovou daň z příjmu. Na začátku roku následujícího pak ale můžete požádat o jejich zúčtování v tzv. ročním zúčtování daně. V něm se vypočítá vaše celková daňová povinnost za uplynulý rok a zohlední se všechny slevy a odpočty, na něž máte nárok. Z toho potom vyplyne, zda budete či nebudete mít nárok na tzv. daňovou vratku. A ta je u vás, milí absolventi, více než pravděpodobná, neboť jste nepracovali celý rok a přitom máte nárok na uplatnění slevy na poplatníka v nezkrácené výši, jako kdybyste pracovali od ledna do prosince. A to si ještě můžete uplatnit i další slevy, jako například na studenta apod.
Další slevou, jež si budete moci v daňovém přiznání za rok 2016 uplatnit, je tedy sleva na studenta. Ta činí 335 Kč za každý měsíc, ve kterém jste splnili podmínky studia. Pokud jste tedy nastoupili do práce 1. září 2016, může být zaměstnavatelem v ročním zúčtování za rok 2016 uplatněna daňová sleva na studenta ve výši 2 680 Kč (tedy 8 x 335,-).
Jestliže jste si ale během svých posledních prázdnin v životě ještě přivydělávali, je nutné pro uplatnění slevy na studenta zohlednit některé skutečnosti. Například pokud jste pracovali jen na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou pod 10 000 Kč, slevu si uplatnit můžete, avšak bylo-li z vaší brigády odváděno sociální pojištění či jste byli samostatně výdělečně činní nebo jste pracovali v zahraničí, za měsíce kdy jste tuto činnost vykonávali (po celý kalendářní měsíc) si slevu na studenta již uplatnit nesmíte. Rovněž tak i pobírání podpory v nezaměstnanosti, rekvalifikace či kombinace zaměstnání, z něhož bylo hrazeno pojistné na sociální zabezpečení, a pobírání podpory, vylučují uplatnění této slevy na studenta. Nezapomeňte si to tedy řádně pohlídat, abyste neměli zbytečné problémy!
Ve většině případů však za vás, jako čerstvé absolventy, bude podávat daňové přiznání za rok 2016 váš zaměstnavatel, vy mu jen doložíte potřebné doklady (například ke slevě na studenta). Ovšem ne vždy tomu tak musí být. Proto je důležité si ohlídat, zda si náhodou nebudete muset přiznání vyplnit a odevzdat sami.
A kdy, že vám to hrozí? Kdy to tak budete muset udělat? V prvé řadě tehdy, pokud pracujete souběžně pro 2 a více zaměstnavatelů, máte příjem ze samostatné výdělečné činnosti či příjem z pronájmu. V tomto případě si musíte od svého zaměstnavatele / svých zaměstnavatelů vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech a s daňovým přiznáním se poprat sami. I v tomto případě si ale můžete uplatnit roční slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč a poměrnou část slevy na studenta. Rovněž můžete uplatnit i další slevy, jež se vás týkají, jako například sleva na vyživovaného manžela/manželku či školkovné.
Jak jsme již výše uvedli, jste-li čerstvými absolventy, téměř jistě zjistíte, že budete mít přeplatek na dani, tudíž budete mít „daňovou vratku“. Její výše pak bude záviset právě na tom, jak vysoké daně jste odvedli a na jaké slevy máte nárok. NIKDY ALE NESMÍ BÝT VYŠŠÍ, NEŽ ODVEDENÉ ZÁLOHY NA DAŇ!!!
Pokud byste si tedy přiznání zpracovávali sami, uvědomte si, že jako přeplatek na dani, neboli daňovou vratku, nesmíte uvést celou částku, ke které jste ve svých výpočtech došli, že byste na ni „měli nárok“, ale max. takovou sumu, jež jste ve skutečnosti odvedli!
Ačkoli vyplnění samotného daňového přiznání není zas tak těžká záležitost, přesto pokud jste s tím nikdy nepřišli do styku, může vás trochu „potrápit“. Klidně se proto nestyďte, a raději se poraďte s někým zkušenějším či se zeptejte přímo na finančním úřadě. Není se za co stydět a příště už to budete mít v „malíku“. Času na jeho odevzdání budete mít dostatek, až do konce března 2017, tedy celé 3 měsíce po skončení zdaňovacího období, takže to jistě v pohodě zvládnete!
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefon: 724 243 959
Web: www.cemi.cz
Machkova 1646/1, 149 00 Praha 4
Telefon: 267 910 638
Web: www.skolamichael.cz
Na Pankráci 420/54, 14000 Praha 4 – Nusle
Telefon: 607 041 436
Web: www.vskk.cz
Beranových 140/695, 199 00 Praha 18
Telefon: 274 868 770
Web: www.medialnigrafika.cz
Slezská 68, 130 00 Praha 3 - Vinohrady
Telefon: 731 50 20 50
Web: www.adi.cz
23.11.2024
Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana Česká Třebová, Česká Třebová
23.11.2024
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hněvkovice 865, Týn nad Vltavou
23.11.2024
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště,Hořovice, Hořovice
23.11.2024
Hotelová škola, Frenštát pod Radhoštěm, příspěvková organizace, Frenštát pod Radhoštěm
23.11.2024
Obchodní akademie Dr. Albína Bráfa, Hotelová škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Třebíč, Třebíč
23.11.2024
Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí, Ústí nad Orlicí
23.11.2024
Bezpečnostně právní akademie, s.r.o, střední škola, Malé Svatoňovice