22.1.2025
Střední odborné učiliště a Střední odborná škola SČMSD, Znojmo, s.r.o., Znojmo
Věříme, že už samotné pomyšlení na maturitu tě dokáže pořádně rozhodit, neboť nevíš, co všechno máš čekat, a pravděpodobně se také bojíš, jestli ji úspěšně zdoláš či nikoliv.
To samozřejmě chápeme, ale v první řadě si musíš uvědomit, že i když ji čistě náhodou neuděláš hned na první pokus, svět se nezbortí, a na druhý to jistě už hravě dáš. A i když ti to třeba zkomplikuje přijetí na VŠ (ale leckde naštěstí úplně neznemožní), nestojí to za to, aby ses úplně zhroutil/a.
Kromě toho, když si toto řekneš, budeš o to více v klidu a nebudeš tolik panikařit a zbytečně zmatkovat. I to je totiž v průběhu zkoušky velmi důležité. Zachovat klid.
Při samotné přípravě je pak dobré si udělat v první řadě učební plán. Stanovit si, kterým předmětem, a kterými otázkami začneš.
Jednou z variant je vzít otázky samozřejmě postupně, jednu za druhou. Tak to asi také mnoho studentů obvykle bere. Ale co když pro tebe bude praktičtější začít těmi složitějšími, nad kterými si budeš více „lámat zuby“? Kterým moc nerozumíš či které tě naprosto nebaví? A na konec si nechat ty, které ti budou odsýpat jak na běžícím páse? Budeš tak malinko klidnější, když budeš vědět, že i o těch nejhorších otázkách budeš mít alespoň základní přehled a nebude hrozit, že když si je vylosuješ, budeš mlčet jako ryba. Důkladně si proto postup rozmysli.
Nezapomeň si také na každý předmět, resp. každou otázku, dopřát dostatek času. A protože se může kdykoliv cokoliv přihodit, neopomeň ani časovou rezervu. Ať už na dohánění restů či na závěrečně opakování.
Dále bude dobré, když si z každé otázky uděláš jen velmi stručný výpis s úvodními větami, kterými budeš chtít u každé otázky začínat. Stačí, aby sis pak vzpomněl/a na tento základ a uvidíš, že se nakonec rozmluvíš.
Jen nezapomeň, že není nikdy dobré spoléhat jen na internet. Proto tyto své krátké výpisky raději pořizuj z jiných zdrojů – z učebnic, další odborné literatury apod. Webové stránky ber pouze jako doplňující berličky.
V případě, že nějaké otázce vůbec nerozumíš nebo ji nestíháš zpracovat, poraď se s ostatními spolužáky. Můžeš od nich získat potřebný studijní materiál, o kterém jsi ani netušil/a, že existuje, a který pro tebe může být lepší na pochopení. Na oplátku se s nimi můžeš podělit o své materiály.
Budeš-li si pak chtít ověřovat své znalosti, nech se od někoho přezkoušet. Ať od kamaráda/kamarádky, sourozence či rodičů. Vyzkoušíš si tak nejen, co ti zůstalo v hlavě, ale také mluvit před někým jiným než jen sám/sama před sebou.
Tak teď už máš alespoň základní tipy, jak si s nadcházejícími přípravami na zkoušku dospělosti poradit, a my doufáme, že si z nich vybereš to, co ti nejvíce pomůže. Hodně štěstí
Machkova 1646/1, 149 00 Praha 4
Telefon: +420 724 158 658
Web: www.gymplmichael.cz
Slezská 68, 130 00 Praha 3 - Vinohrady
Telefon: 731 50 20 50
Web: www.adi.cz
Beranových 140/695, 199 00 Praha 18
Telefon: 274 868 770
Web: www.medialnigrafika.cz
Kyselova 4,, 18200 Praha 8
Telefon: 724 362 386
Web: www.gymnaziumhermanek.cz
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefon: 724 243 959
Web: www.cemi.cz
22.1.2025
Střední odborné učiliště a Střední odborná škola SČMSD, Znojmo, s.r.o., Znojmo
23.1.2025
Vyšší odborná škola zdravotnická,managementu a veřejnosprávních studií, s.r.o., Plzeň
23.1.2025
Střední průmyslová škola technická, Jablonec nad Nisou, Belgická 4852, příspěvková organizace, Jablonec nad Nisou
23.1.2025
Střední škola služeb a podnikání, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace, Ostrava