Pomůcka při učení - myšlenkové mapy

Studujete a učení vám ne a ne lézt do hlavy? Neumíte si určité věci představit a vztahy mezi nimi logicky uspořádat? Jestliže už jste vyzkoušeli různé metody a stále nic nefunguje, pak můžete vyzkoušet tzv. myšlenkovou mapu...

Pokud nevíte, co si pod pojmem myšlenková mapa představit, pak dovolte, abychom vám ho trochu přiblížili. Jedná se vlastně o grafické uspořádání vašich myšlenek, resp. jejich klíčových slov, které je doplněné obrázky znázorňujícími vzájemné vztahy a souvislosti mezi nimi. Prakticky to znamená, že tyto mapy graficky zpracovávají procesy probíhající ve vašem mozku, přičemž jednotlivé klíčové pojmy představují jisté asociační podněty, jež by vám měly usnadnit rozvzpomenutí se na určitý údaj.

Založeny jsou na tzv. metodě řetězení. To znamená, že několik předem stanovených, a v určeném sledu vzájemně spojených, vybavovacích hesel vytvoří tzv. asociační řetězec, na jehož základě dochází k vybavování požadovaných informací.

Význam myšlenkové mapy

Zabýváte-li se určitým problémem či látkou, můžete využít myšlenkovou mapu právě k tomu, abyste si utřídili své myšlenky a pochopili tak jisté vazby a souvislosti, které zde vznikají. Navíc psaní poznámek (i v hodinách) touto formou pro vás může být zábavnější, a vy se tak budete schopni na učení více soustředit. A protože jsou tyto mapy přehlednější než klasické poznámky, lépe a rychleji se vám z nich bude učit.

Pokud tedy není váš styl učení efektivní, a máte s ním problémy, zkuste tento, třeba vám bude vyhovovat, a učení vám půjde „rychleji od ruky“.  Někomu totiž více vyhovuje, když látku slyší (například ji má nahranou na diktafonu), někomu, když ji vidí (zejména těm, kteří mají fotografickou paměť), a jinému třeba, když si navíc spojí obraz se slovem, a vybaví si tak například nějaké schéma. A v tom právě tkví myšlenková mapa. Propojení obrazů a slov totiž pomáhá ke snadnějšímu pochopení látky a tím i k lepším výsledkům studenta. Navíc ještě podporuje jeho paměť a představivost…

Vytvoření mapy

A jak si takovou mapu připravit? Jednoduše. Doprostřed mapy si zakreslíte klíčový bod (objekt), neboli jádro, kterého se bude schéma týkat. Dále kolem něj vyznačíte hlavní témata, jež s daným objektem souvisí, a pokračujete ke vzdálenějším myšlenkám a motivům. Každou takovouto větev pak bude tvořit klíčové slovo, popřípadě ilustrace. Zkrátka rozebírejte danou problematiku na stále drobnější oblasti a detaily, přidávejte ostatní záležitosti a znalosti, jež s ní souvisí. Než se nadějete, uvidíte celou problematiku pěkně vcelku, komplexně.

Pokud si to však stále nedovedete představit, můžete si na internetu najít nějaký vzor, podle kterého se budete řídit, a zkoušet si vytvořit svoji vlastní myšlenkovou mapu. Uvidíte, že to není nic složitého… A i tady vám přinášíme zakreslený zjednodušený příklad, co všechno vzít v potaz a jaké jsou možnosti, až si třeba jednou budete chtít pořídit vlastní bydlení….

ukázka myšlenkové mapy

Zásady její tvorby

Při jejím vytváření se nebojte „odvázat“ – kreslete, vybarvujte, propojujte jednotlivé větve, používejte velká i malá písmena, měňte jejich styly, podtrhávejte informace, dávejte je do rámečků… prostě použijte to, co vám bude nejvíce „sedět“, a v čem se nejlépe vyznáte. Důležité je, abyste se v mapě rychle zorientovali a měli přehled o celé problematice.

Výhody a nevýhody

Hlavní výhody, jakými jsou například snadnější učení, lepší paměť či komplexní pochopení problematiky, již byly uvedeny. Co je ale nevýhodou této metody? V čem je její problém? Například v tom, že zde není prostor pro vložení nějakého delšího textu, či že ne všechna témata lze takto znázornit. Zkrátka a dobře, někdy tuto metodu prostě využít nelze. Ale to by vám nemělo zabránit se ji snažit využít ve všech možných případech, a uspořádávat si tak myšlenky tímto způsobem. Leckdy to totiž opravdu výrazně pomůže a navíc i ušetří mnoho nervů a času, který pak můžete využít na své jiné zájmy a aktivity smiley

Jen nezapomeňte, že je důležité v celém schématu používat stejnou strukturu a rozumný počet větví. Složitá myšlenková mapa by vám totiž mohla napáchat spíše více škody, než užitku, a to byste určitě nechtěli… aneb jak se říká, v jednoduchosti je síla!

Anketa
loader Načítám...

TOP školy

Střední škola mediální grafiky a tisku

Beranových 140/695, 199 00 Praha 18
Telefon: 274 868 770
Web: www.medialnigrafika.cz

To mě zajímá

MBA institut CEMI

Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefon: 602 617 296
Web: www.cemi.cz

To mě zajímá

Vysoká škola kreativní komunikace

Na Pankráci 420/54, 14000 Praha 4 – Nusle
Telefon: 607 041 436
Web: www.vskk.cz

To mě zajímá

University of New York in Prague, s.r.o.

Londýnská 41, 120 00 Praha 2
Telefon: 224221281
Web: www.unyp.cz

To mě zajímá

Chcete zde také zviditelnit vaši školu?

Chci více informací

Nejbližší akce na školách

Zobrazit další akce
Den otevřených dveří

Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o., Praha

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o., Praha

To mě zajímá

Přijímací řízení

Fakulta strojní, Praha 6

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Vysoká škola kreativní komunikace, Praha 4 – Nusle

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Mateřská škola, základní škola a střední škola Daneta, s.r.o. Hradec Králové, Hradec Králové

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Střední zemědělská škola, Písek, Čelakovského 200, Písek

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Střední škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Volyně, Lidická 135, Volyně

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola pro sluchově postižené, Praha 5, Výmolova 169, Praha

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Střední průmyslová škola zeměměřická a Geografické gymnázium Praha, Praha 9 - Hrdlořezy

To mě zajímá

Den otevřených dveří

Gymnázium EDUCAnet Ostrava, s.r.o., Ostrava

To mě zajímá

Chcete inzerovat vaši školu?

Rychlý kontakt

info@seznamskol.eu

* Chcete zavolat nebo napsat do vaší školy? Přejděte na její profil. Tohle jsou kontakty na provozovatele serveru SeznamŠkol.eu.

Provozovatel webu

just4web.cz s.r.o.
IČ: 27547876

Přejít na kontakt