24.11.2024
Odborné učiliště Cvrčovice, příspěvková organizace, Cvrčovice
V dnešním světě moderních technologií je zřejmé, že pokrok se nedá zastavit, a spousta věcí a postupů tak nenávratně zastarává. Je tomu tak ale i v případě knih? Myslíte si, že knihy v digitální podobě, tzv. e-knihy, nahradí staré dobré tištěné knihy? A čemu dáváte přednost vy? Vidíte přínos elektronických knih při vašem studiu? Je to pro vás pohodlnější, a jste tak ochotni přečíst třeba i více povinné četby? Pokud ano, s chutí do toho. A pro vás ostatní, kteří e-knihy ještě nevyzkoušeli, přinášíme pro porovnání stručný přehled jejich výhod i nevýhod…
Názory na elektronické knihy se samozřejmě velmi různí – někteří jsou zastánci pokroku, jiní zase nedají dopustit na klasické tištěné knihy, které mají své kouzlo. Otázkou však je, co je pro nás v dnešní době nejvýhodnější a nejpraktičtější, a zda případně chceme měnit své zvyky a vyzkoušet něco nového.
Pojem elektronické kniha, či zkráceně e-kniha, má několik různých definic a vysvětlení. Někdy označuje dokonce i technické zařízení, které slouží k její četbě (v tomto případě je ovšem lepší označení čtečka elektronických knih). Nejčastěji je však e-kniha vnímána jako digitální verze klasické tištěné knihy neboli kniha v digitální podobě.
Způsob jejich vzniku může být buď vytvořením přímo v počítači, nebo digitalizací tištěného dokumentu. Pro jejich čtení je však v každém případě nutno využít nějaké technické čtecí zařízení – čtečku e-knih, počítač, tablet, apod. Vhodné jsou tedy spíše pro ty z vás, kteří nemáte potíže s moderní technikou.
Nakupujete-li elektronické knihy, pak nezapomeňte při jejich výběru vzít v potaz i jejich formáty. Ty totiž ovlivňují nejen vzhled textu, tudíž i požitek ze čtení, ale i to, zda knihu vůbec otevřete. Může se totiž stát, že právě tento formát nebude vaše čtečka podporovat, a vy se tak ke knize vůbec nedostanete.
Obecně lze tyto formáty rozdělit do několika skupin. První tvoří právě tyto speciální formáty určené pro e-čtečky. Jejich výhodou je to, že přizpůsobují rozložení textu velikosti displeje, a tím umožňují pohodlné čtení. Nevýhodou je naopak to, že žádná e-čtečka nepodporuje všechny tyto formáty, a je tedy zapotřebí si toto pohlídat. Druhou skupinu pak tvoří běžné textové formáty typu DOC, DOCX, RTF, TXT či HTML. I zde platí, že se tok textu přizpůsobuje velikosti displeje. A třetí skupinou je pak hojně užívaný formát PDF. Ten má sice tu výhodu, že jej podporují všechny e-čtečky, ovšem nezobrazují jej právě ideálně. PDF totiž zachovává knižní předlohu, což je výhodou například při tisku, ale naopak působí problémy při zobrazování na menších displejích. Příliš malé písmo je samozřejmě možné zvětšit, ale v tom případě bude na displeji zobrazen pouze výřez dané stránky, nikoli stránka celá. Pro čtení elektronických knih v tomto formátu se tedy doporučuje využít spíše osobní počítač nebo notebook, než e-čtečku. Nebo alespoň zvolit model s větší úhlopříčkou….
Jestliže jste ale již zkušený uživatel, pak můžete využít i tzv. konverzní programy, které umí převádět jednotlivé formáty mezi sebou, a vy tak máte o starost méně.
Pro pečlivé zvážení, zda zkusit či nezkusit číst knihy v digitální podobě, vám přinášíme stručný seznam výhod i nevýhod, které tyto e-knihy mají.
Mezi hlavní pozitiva patří například to, že šetří místo, a vy tak nemusíte neustále řešit, kam své nové knihy uskladnit. Dále si můžete například změnit velikost a druh písma dle vaší potřeby, převést text do mluvené podoby, číst i při slabém osvětlení, vyhledat zadaná slova v textu v rámci celé knihy či si vyhledat význam neznámého slova. Můžete si sem vkládat i své poznámky či zvýrazňovat vybraný text, což jistě oceníte především při studiu. Navíc jsou výhodné i pro cestování – nezaberou vám téměř žádné místo v kufru, a přitom s sebou budete mít velmi rozmanitou zásobu čtení, stačí si pak jen zvolit žánr dle své aktuální nálady a vybavenosti své knihovny.
Dalším kladem, jež tyto knihy mají je, že bývají levnější než tištěné verze a nejsou nikdy vyprodány. A navíc, pokud jste ekologicky zaměření, pak jistě přivítáte i to, že díky úspoře papíru šetří životní prostředí.
Naopak nevýhodou těchto knih oproti knihám tištěným je, že ke čtení vyžadují další zařízení, a tudíž jsou vhodné spíše pro technicky gramotnější lidi. Navíc zde mohou nastat potíže s různými formáty, zobrazeními na displeji či problémy spojené s licencí. Tyto knihy tak nemůžete dále volně prodat, půjčit, odkázat či darovat. Ani si k těmto knihám nikdy nevytvoříte takový vztah, jako ke knihám vázaným – nikdy je nebudete mít ve své poličce v pokoji, nikdy neucítíte její specifickou vůni apod.
Záleží tedy na každém z vás, zda se rozhodne pro starou dobrou klasiku, nebo vyzkouší něco jiného. V žádném případě ale jedna možnost nevylučuje tu druhou, a vy si tak třeba můžete pořídit nějaké e-knihy na cestování, a přitom doma stále podléhat kouzlu knih vázaných
Na Pankráci 420/54, 14000 Praha 4 – Nusle
Telefon: 607 041 436
Web: www.vskk.cz
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefon: 724 243 959
Web: www.cemi.cz
Machkova 1646/1, 149 00 Praha 4
Telefon: +420 724 158 658
Web: www.gymplmichael.cz
Beranových 140/695, 199 00 Praha 18
Telefon: 274 868 770
Web: www.medialnigrafika.cz
Machkova 1646/1, 149 00 Praha 4
Telefon: 267 910 638
Web: www.skolamichael.cz
24.11.2024
Odborné učiliště Cvrčovice, příspěvková organizace, Cvrčovice
26.11.2024
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Kuřim, s.r.o., Kuřim
26.11.2024
Střední průmyslová škola technická, Jablonec nad Nisou, Belgická 4852, příspěvková organizace, Jablonec nad Nisou
26.11.2024
Střední uměleckoprůmyslová škola, Bechyně, Písecká 203, Bechyně
26.11.2024
Obchodní akademie a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ústí nad Labem, příspěvková organizace, Ústí nad Labem
26.11.2024
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, Praha
26.11.2024
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Horšovský Týn, Littrowa 122, Horšovský Týn